Koskikeskuksessa tuhansia työpaikkoja: Suomen Yrittäjien Mikael Pentikäinen avaa helmikuun Rekrytori-Koulutorin

27.01.2023

Työnhaun, kesätyön ja koulutuksen suurtapahtuma, Rekrytori–Koulutori kokoaa Tampereen Koskikeskuksen kauppakeskukseen kymmeniä työnantajia, oppilaitoksia ja järjestöjä keskiviikkona 8. helmikuuta. 

Kävijöillä on tapahtumaan vapaa pääsy. Tavoitteena on rento ja mutkaton tapahtuma Tampereen malliin. Kohderyhmänä ovat aktiivit aikuiset ja uutta suuntaa hakevat.

Tapahtuman uutuutena on Tampereen Konepajakoulu, jonka taustavoimina ovat muun muassa kauppakamari, Tredu ja TAKK. Tutut CV-koulu ja QR-koodeilla tuunattu työpaikkaseinä löytyvät myös kauppakeskuksesta. Rekrytorin avaa Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen.

"CV-koulu ja työpaikkaseinän QR-koodit mukana"

– Lämpimästi tervetuloa Pirkanmaan Osuuskauppa POK, Särkänniemi, Tampereen kaupunki, Coxa, HUS, Mehiläinen, SOL, Purso, Pihla Group ja kymmenet muut maakunnalliset ja valtakunnalliset yritykset. Entiseen tapaan yli puolet työpaikoista on tarjolla muualla kuin Tampereella, luettelee vastaava tuottaja Mikko Honkala

Ammattioppilaitoksia edustavat tutkinto-, täydennys- ja muuntokoulutusta tarjoavat Tredu, TAKK, Sasky, AhlmanEdu, VAAO, Kiipula sekä Kankaanpään opisto. Korkeakouluopetusta tarjoavat Tampereen yliopisto ja kesäyliopisto. Saskyn opiskelijat vastaavat messuopastuksesta ja infotiskistä. Infon pöytänaapurina on Tampereen ukrainalaisten yhdistys, joka esittelee maaliskuussa Helsingissä järjestettävää Rekrytori Ukraina -tapahtumaa.

Rekrytori®–Koulutoria hallinnoivat Tampereen kauppakamari ja Honkalamedia Oy, joka myös tuottaa tapahtumat. Rekrytorit rahoitetaan yksinomaan messuosastomaksuilla, ilman julkista tukea.

Honkalamedia tuottaa myös maaliskuussa Helsingin Messukeskuksessa järjestettävän, työnantajille maksuttoman Rekrytori Ukraina -tapahtuman, jonka rahoittajina ovat Uudenmaan TE, Helsingin kaupunki, Suomen Yrittäjät ja Stadin AO. Tapahtuma on ensimmäinen Helsingin Messukeskuksessa järjestettävä Rekrytori.

Rekrytori–Koulutori:

Rekrytori Ukraina:

  • ti 7.3. klo 12–16, Helsingin Messukeskus
  • kaikille avoin

Lisätiedot:

  • Mikko Honkala, vastaava tuottaja, puh. 040 522 7306
26.04.2023Rekrytori-Koulutori 4.10.2023, vahvista osasto
05.04.2023Bussikuljetus Tampereelta 9.5.: Tule mukaan hakemaan osaajia Uudestakaupungista!
28.02.202310 000 työpaikkaa tarjolla Helsingin messukeskuksen Rekrytori Ukraina -tapahtumassa
24.02.2023SASKY koulutuskuntayhtymä ja Rekrytori solmivat kumppanuussopimuksen
11.02.2023Helsingin Messukeskuksen Rekrytori Ukrainan työpaikkalista julkaistu, vielä mahtuu muutama yritys
02.02.2023Rekrytori goes Messukeskus: Rekrytori Ukraina laajenee Espoosta Helsingin Messukeskukseen
27.01.2023Koskikeskuksessa tuhansia työpaikkoja: Suomen Yrittäjien Mikael Pentikäinen avaa helmikuun Rekrytori-Koulutorin
08.01.2023Vahvista helmikuun Rekrytori-Koulutorin messuosasto. Alustava firmalista julkaistu. Katso työ- ja opiskelupaikat!
20.11.2022Rekrytori on auttanut tänä vuonna 2 500 Ukrainan pakolaista kättelemään työnantajaansa
04.11.2022Vahvista osasto ja nappaa earlybird-hintaetu, Rekrytori-Koulutori Tampere 8.2.2023

Siirry arkistoon »